Auction archive: Lot number 1946-6035

Hugo Falk: Påfogelgården [...]. C. 1900. Illustrated in colour with 13 full page water colours.

DKK2,000
ca. US$296

DKK2,000
ca. US$296

Hugo Falk: Påfogelgården. Elisabeth och Frans äventyr med trollet Mumsman. C. 1900. Illustrated in colour with 13 full page water colours by Edla [?]. Queer folio. Bound in full cloth. Unpublished. Dansk maskinskrevet originalmanuskript af en oprindelig svensk bog med teksten indklæbet på ark og med de originale akvareller i lidt naivistisk, Elsa Beskow og Suzanne Lassen stil, ligeledes indklæbet. Bogen, der ikke ses udgivet, hverken på svensk eller dansk, har den danske arbejdstitel “Trylleslottet”. Det originale håndskrevne svenske titelblad er udskåret, men teksten kan læses spejlvendt i aftryk på den foregående side. Desværre kan illustratorens efternavn ikke tydes. Forfatteren udgav i begyndelsen af 20. århundrede en mængde børnebøger.

17 Nov 2019
Bruun Rasmussen Auctioneers
Bredgade 33
1260 København K
Denmark
info@bruun-rasmussen.dk
+45 8818 1111
+45 8818 1112

17 Nov 2019
Bruun Rasmussen Auctioneers
Bredgade 33
1260 København K
Denmark
info@bruun-rasmussen.dk
+45 8818 1111
+45 8818 1112