Auction archive: Lot number 4

Jan Stanislawski (1860 - 1907)

Opening
PLN45,000
ca. US$15,687
Auction archive: Lot number 4

Opening
PLN45,000
ca. US$15,687

Jan Stanislawski (1860 - 1907) POLANA olej/deska, 12,7 x 21 cm sygnowany l. d.: 'JAN STANISŁAWSKI' ODWROCIE: pieczątka - 'JAN STANISŁAWSKI ZE SPUŚCIZNY POŚMIERTNEJ Janina Stanisławska' Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884 - 1885 w Paryżu u E. Carolusa – Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m. in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895 r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy „Przejście przez Berezynę”. W 1897 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w Szkole Sztuk Pięknych. Jako pedagog w pracowni pejzażowej wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej na początku XX w. Był współzałożycielem TAP „Sztuka”. Malował przede wszystkim małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej.

Auction archive: Lot number 4
17 Mar 2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 4
17 Mar 2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600