Objektsbeskrivning JOHAN LAURENTZ JENSEN Danmark 1800-1856 Blomsterstilleben Signerad och daterad J. L. Jensen 1843. Olja på pannå, 41 x 56 cm. På baksidan äldre etikett "Carolinen Palais". Affärs- och bostadsbyggnaden i renässansstil, Carolinen Palais i München, Tyskland, byggdes 1903 för konst- och antikvitetshandlaren Julius Böhler. PROVENIENS Greve Christian och grevinnan Louise von Rosen, Stockholm