JONAS BOHLIN "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad 71/100 JONAS BOHLIN höjd 90 cm HISTORIK : Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex + 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar. LITTERATUR: Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245