Auction archive: Lot number 7

Julian Stanczak (1928 - 2017)

Opening
PLN190,000
ca. US$62,350
Auction archive: Lot number 7

Julian Stanczak (1928 - 2017)

Opening
PLN190,000
ca. US$62,350

Julian Stanczak (1928 - 2017) "Hazed Yellow", 1980 r. akryl/płótno, 96,7 x 97,2 cm sygnowany i datowany na odwrociu: ‘Julian Stańczak 80’; opisany na blejtramie: ‘JULIAN STAŃCZAK „HAZED YELLOW” 1980’ LITERATURA: - Julian Stanczak Color, Grid, katalog wystawy, 15 października - 13 listopada 2010, Danese, Nowy Jork 2010, kat. 13. W latach 80. Stańczak upraszcza swoje prace, skupiając się m.in. na tworzeniu scentralizowanych kwadratów z idealnie dopasowanymi kolorami tworzącymi rozświetlone centrum. Doskonałym przykładem z tego okresu twórczości jest obraz „Hazed Yellow”, który pulsuje żółcią rozchodzącą się ku zewnętrznym krawędziom, stopniowo przechodzącą w fiolet. Artysta polskiego pochodzenia, jeden z prekursorów i czołowych przedstawicieli Op-artu. Uważa się nawet, że termin „Op-art” pochodzi od tytułu jego pierwszej indywidualnej wystawy w Nowym Jorku „Optical Paintings” w Martha Jackson Gallery (1964). Sam artysta odnosił się zawsze do tego terminu z rezerwą, uważając to określenie za zbytnie uproszczenie jego założeń artystycznych, w których istotną rolę odgrywało zawsze studiowanie natury i relacji kolorystycznych występujących w obserwowanej rzeczywistości. Studiował w Cleveland Art Institute oraz na Uniwersytecie Yale, gdzie jego mistrzem był jeden największych klasyków abstrakcji geometrycznej XX w., Joseph Albers. Karierą Stańczaka w latach 60. zajęła się prestiżowa galeria Marthy Jackson, niedługo potem w Europie zaczęła promować go najważniejsza dla tego kierunku paryska galeria Denise Rene. W 1965 artysta wziął udział w nowojorskiej wystawie “Responsive Eye” w MOMA, która usankcjonowała Op-art, jako ważny i modny kierunek sztuki w USA i na świecie. Ostatnio zaobserwować można renesans zainteresowania twórczością artysty. W tym roku malarz znalazł się na 6 pozycji listy „15 Najgorętszych nazwisk rynku sztuki” ogłoszonej przez Bloomberg-Artnet. Estymacja: 180 000 - 250 000

Auction archive: Lot number 7
12 Dec 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 7
12 Dec 2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600