Auction archive: Lot number 2305

Käppkrycka 20 k guld Frantz Bergs

Fine Art & Antiques
7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,714 - US$3,257
SEK65,000
ca. US$7,058

Fine Art & Antiques
7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,714 - US$3,257
SEK65,000
ca. US$7,058

KÄPPKRYCKA, 20 k guld, av Frantz Bergs, Stockholm omkring 1760, verksam i Stockholm 1725-77, punsad dekor av blommor och rocailler, graverad text: "Denna krycka har nyttjats af Konung FREDRIK D. STORE i Preussen och skänktes af honom till R. R. Grefve Rudenskiöld, af hvilken den i testamente gafs åt min mormors far, Bergsrådet J. Risell. J. Nfk", längd 11,2 cm, höjd 8 cm, vikt ca 68 g, etui; den smalare änden av handtaget intryckt F. Bergs var verksam från år 1725 efter att ha gått i lära hos sin morbror Henrik Richter. Han övertog morbroderns verkstad på Lilla Nygatan och blev hovjuvelerare år 1742 med stor försäljning på utlandet. Frantz Bergs anlitades mycket av drottning Lovisa Ulrika, bl.a. gjorde han serafimerkraschanen till kröningsmanteln och ändringen av kungakronan till kung Adolf Fredriks kröning 1751. Efter en konkurs år 1762 med åtföljande häktning stämplade han inga fler guldarbeten. Nationalencyklopedin nämner honom som den svenska rokokons främste juvelerare. PROVENIENS Riksrådet greve Carl Rudenschöld, Bergsrådet Jöns Risell och vidare i arv genom släkterna Reuterskiöld, Nordenfalk och Peyron. Carl Rudenschöld blev år 1739 minister vid hovet i Berlin och stod senare i ett mycket nära förhållande till Fredrik II (den Store), han framförde den svenske tronföljaren Adolf Fredriks begäran om prinsessan Lovisa Ulrikas hand. År 1766 blev han av Fredrik II erbjuden bostad och underhåll i Sanssouci vilket avböjdes. UTSTÄLLNING Nationalmuseum, Svenskt Guld 1600-1850, nr 252. LITTERATUR Jämför: Snowman Kenneth, Eighteenth Century Gold Boxes of Europe, "Frantz Bergs, the King´s own goldsmith, made snuff-boxes in Stockholm that yield nothing in delicacy and finish to the finest and most racé examples from Paris" Utställningskatalog Nationalmuseum 1948, Svenskt Guld 1600-1850, nr 252.

7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407