MOBERG, PETER. Försök till en praktisk lärobok för begynnare i engelska språket. Stockholm (A. Zetterberg) 1801. 8vo. xvi, 431,(1) s. Dedikation på försättsbladet till "the right honourable Nils Silfversköld... by the author". Samtida skinnband, något nött och något skeva pärmar, rygg med titeletikett, liten skada i övre kant, röda snitt. Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), apotekare och finansman i Göteborg, en av de största svenska boksamlarna under 1900-talet.