Auction archive: Lot number 6015

Lärobok i engelska språket med dedikation

SEK1,500 - SEK2,000
ca. US$229 - US$305
SEK1,000
ca. US$152

SEK1,500 - SEK2,000
ca. US$229 - US$305
SEK1,000
ca. US$152

MOBERG, PETER. Försök till en praktisk lärobok för begynnare i engelska språket. Stockholm (A. Zetterberg) 1801. 8vo. xvi, 431,(1) s. Dedikation på försättsbladet till "the right honourable Nils Silfversköld... by the author". Samtida skinnband, något nött och något skeva pärmar, rygg med titeletikett, liten skada i övre kant, röda snitt. Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), apotekare och finansman i Göteborg, en av de största svenska boksamlarna under 1900-talet.

1 Apr 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

1 Apr 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407