Auction archive: Lot number 3028

Lars Hansen, Porträtt - ett par

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,294 - US$2,868
SEK30,000
ca. US$3,442

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,294 - US$2,868
SEK30,000
ca. US$3,442

LARS HANSEN Danmark/Sverige 1813-1872 Porträtt föreställande generallöjtnanten och hovstallmästaren greve Carl Magnus Björnstjerna (1817-1888), bärandes uniform för officer vid Livgardet till häst m/1820, och hans maka grevinnan Ulrika Sofia Charlotta, née friherrinna af Ugglas Signerade och daterade L. Hansen 1845 resp. L. Hansen 1847. Olja på duk, ett par, vardera 75 x 61 cm. (2) Originalramar i senempire med i hörnen vapensköldar tillhörande friherrliga ätten Björnstjerna . Registrerade i Svenska Porträttarkivet (SPA) 1925:1963, Nationalmuseum (greven avbildad i index, band I, nr 117) . PROVENIENS Greve Carl Magnus Björnstjerna (1817-1888), Stäketsholm, Uppland därefter i arv till hans son greve Gustaf Björnstjerna (1847-1942), Almare Stäket, Uppland därefter i arv till hans son Magnus Björnstjerna (1888-1976), Forsnäs, Södermanland därefter i arv till nuvarande ägare

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407