Auction archive: Lot number 390

Lennart Jirlow, Växthuset i byn

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK450,000 - SEK500,000
ca. US$54,500 - US$60,556

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK450,000 - SEK500,000
ca. US$54,500 - US$60,556

Objektsbeskrivning LENNART JIRLOW 1936-2020 Växthuset i byn Signerad L. Jirlow. Olja på duk, 153 x 185 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, auktion nr 517, Moderna, november 2000, katalognr 291 Privat svensk samling LITTERATUR Gil Dahlström (red): Lennart Jirlow Målaren, Bra Böcker 2005, avbildad helsida i färg sidan 213 (med titeln: Gatan vid växthuset) Lennart Jirlow beskriver målningen med egna ord: "I en sydfransk by ser jag den lilla bygatan med hus och trädallé på den ena sidan och växthuset med de prunkande blommorna på den andra sidan. Jag ser ett par gående på gatan och en person med en enorm bukett. Doften och färgrikedomen inspirerar till en berättelse i färg. Målningen kom till på 80-talet, påbörjades i Provence och avslutades i Paris". Trots att Lennart Jirlow var bosatt i Frankrike under större delen av sitt liv tillhörde han en av våra mest uppskattade konstnärer. Som ung pojke fascinerades han av konsten. Han började tidigt teckna och målade sin första oljemålning redan vid åtta års ålder. Därefter spenderades hela veckopengen, två kronor, på att köpa färger, dukar och pannåer - således skapades en ny målning varje vecka! Siktet var alltså redan i unga år inställt på konsten vilket resulterade i att Lennart Jirlow antogs vid Konstfack endast som 16 år gammal i början av 1950-talet. På den tiden låg Konstfack i de gamla klassiska Klarakvarteren med de berömda krogarna Tennstopet, W6, Rosenbad, dagstidningarna och författarcaféeerna där konstnärer och bohemer samlades. För att få ihop pengar till målarmaterial och mat ritade Jirolw skämttidningar som han med svalt intresse försökte sälja till tidningarna. Efter två år styrdes kosan söderut, med en dukrulle under armen liftade han ner till Europa och stannade i Holland och Frankrike med slutdestination i renässansens födelsestad Florens. Här stannade han några år och studerade vid Konstakademien. Frankrike var dock landet som alltid lockade, tack vare en svensk direktör som lånade ut sin bostad i byn Grimaud kunde han där tillbringa långa perioder. I början av 1960-talet går slutligen det definitiva flyttlasset till Paris som sedan dess varit hans hemstad. Utställningarna har blivit många genom årens lopp, såväl i Frankrike som hemlandet men även i Storbritannien, Thailand och USA. Idag pryder Jirlows bilder alltifrån affischer för Bocuse d'Or och vinetiketter till matsedlar på flera franska stjärnkrogar. Lennart Jirlows bilder sjunger av färg, liv och glädjerika scener. Inspirationen finner han helt enkelt i livet som pågår runtomkring honom. Trots att han spenderade sin huvudsakliga tid i Frankrike höll han alltid hemlandet särskilt kärt. Han tillbringade ofta några månader om sommaren i Stockholms skärgård. Han lär ha sagt att "Man kan faktiskt stå vid Nybroviken och känna hur skärgården börjar här."

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407