Auction archive: Lot number 6176

Linnerhielms Resor i Sverige 1797-1816

SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,303 - US$1,628
SEK14,000
ca. US$1,520

SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,303 - US$1,628
SEK14,000
ca. US$1,520

(LINNERHIELM, J. C.). Bref under resor i Sverige. (Kumblin) 1797. 4:o. (3), IV-XIV, (1)-220, (4) s. Titelbladet med graverad vinjett (lagad reva), 24 graverade vinjetter, 10 graverade planscher (alla, delvis något brunfläckade). Text enstaka brunfläckar. BUNDEN MED: (S:E). Bref under nya resor i Sverige. (C. Delén) 1806. 4:o. (2), (2), III-XIV, (1)-150, (4) s. Titelbladet med graverad vinjett, 26 akvatintagraverade planscher (alla, enstaka brunfläckar. ). BUNDEN MED: (S:E). Bref under senare resor i Sverige. (A. Gadelius) 1816. 4:o. (3), IV-XIII, (1), (1)-155, (5) s. Titelbladet med graverad vinjett (liten lagad reva i inre marginal), 16 graverade planscher (alla, enstaka brunfläckar). Rött senare (1900-tal) marokängband, guldpressade ramar, inre denteller, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, helt guldsnitt. Enstaka brunfläckar. Bring 251, 347, 373. PROVENIENS IngaBritt och Arne Lundbergs samling, Göteborg

20 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

20 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407