LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för 24 ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, övre ring med kjol, doserade kedjor, övre och nedre ljusring med dekor av fruktfat samt pressade rosetter, uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, piggbotten, avslutande pinjekotte, sparljus, höjd 147, diameter 110 cm; smärre nagg, slitage, elektrifierad PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län