Auction archive: Lot number 114

Ljuskrona, Karl Johan, Lennartsnäs

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK75,000 - SEK100,000
ca. US$8,580 - US$11,440
SEK65,000
ca. US$7,436

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK75,000 - SEK100,000
ca. US$8,580 - US$11,440
SEK65,000
ca. US$7,436

LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för 24 ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, övre ring med kjol, doserade kedjor, övre och nedre ljusring med dekor av fruktfat samt pressade rosetter, uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, piggbotten, avslutande pinjekotte, sparljus, höjd 147, diameter 110 cm; smärre nagg, slitage, elektrifierad PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407