LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, stomme av delvis brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och roboider, bågar mellan dragarna, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 84 cm; smärre nagg