Auction archive: Lot number 1094

Ljusstakar, empire, tillskrivna Claude Galle

SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$3,579 - US$4,772

SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$3,579 - US$4,772

Objektsbeskrivning CLAUDE GALLE (förgyllare och bronsgjutare i Paris, 1759-1815) tillskriva, ett par ljusstakar, parisarbeten i empire, brännförgylld brons, fotplatta med palmettbård mot pikerad botten, slät konisk pelare på fötter, krönt av kvinnohuvuden, urnformad ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 26,5 cm; ställvis slitage, fotplattor med igensatta hål LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 146, jämför ljusstakar från omkring 1800 i Versailles Upphovet till den spektakulära modellen härrör från Paris och brukar ibland tillskrivas Claude Galle Till skillnad mot de traditionella franska förlagorna, som brukar vara brännförgyllda och patinerade, är detta par helt brännförgyllda. Modellen levererades till slottet Fontainebleau 1804. Även bronsgjutaren Andrei Schreibers verkstad i S:t Petersberg tog upp tillverkningen av bronser efter parismästarnas förebilder, däribland denna modell med egyptiserande karyatidhuvuden. Claude Galle anses vara en av de främsta förgyllarna och bronsgjutarna från den sena Louis XVI-epoken och fram till den kejserliga empiren. Galle föddes i Villepreux nära Versailles. Han tjänade sin lärlingstid i Paris under bronsgjutaren Pierre Foy och gifte sig 1784 med hans dotter. 1786 blev han en mästare inom bronsgjutning och efter svärfaderns död 1788 tog Galle över sin verkstad och förvandlade snart den till en av de finaste i staden, med drygt 400 anställda hantverkare.

9 Dec 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Dec 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407