Ludwik (Ludwig) Klimek (1912 Skoczów - 1992 Francja) "Kwiat bananowca", 1954 r. olej/płótno, 50 x 61 cm sygnowany p. d.: ‘Klimek' oraz tytuł autorski i data l. d.: ‘Le fleur de bananier | I 1954' Ojciec artysty prowadził sklep wielobranżowy w Skoczowie, utrzymując liczną rodzinę. Młody Ludwik (dla przyjaciół ”Luna”) wykazywał zdolności plastyczne od najmłodszych lat. Trafił do cieszyńskiego Liceum im. A. Osuchowskiego. W 1938 skończył studia w krakowskiej ASP. Jeszcze w czasie studiów wyjechał na stypendium do Francji. Wybuch wojny zastał go w Paryżu. Artysta przeniósł się na południe, przemieszczając się pomiędzy Cannes, Niceą, St. Paul de Vence, Antibes. Zafascynowany prowansalskim i śródziemnomorskim pejzażem rozjaśnił paletę barw, a jego sposób malowania zdradza wpływy jego przyjaciół Picassa oraz Chagalla. Pod koniec życia, będąc w trudnej sytuacji życiowej (choroba psychiczna syna) zmuszony był sprzedać część swego dorobku artystycznego. Estymacja: 12 000 - 18 000