Auction archive: Lot number 13

Knut Rose

NOK250,000 - NOK300,000
ca. US$30,242 - US$36,290
NOK360,000
ca. US$43,548

Knut Rose

NOK250,000 - NOK300,000
ca. US$30,242 - US$36,290
NOK360,000
ca. US$43,548

"Luke. Trapdoor" 1975 Olje på lerret, 130x162 cm Signert nede til høyre: Knut Rose Signert og datert bak på lerretet: Knut Rose sept-okt 1975 CMB 75.27 UTSTILT "Les espaces insolites", Palais des Congrès, Strasbourg 1976, avbildet side 25 "Knut Rose", Hässelby slott, Stockholm 1978, kat. nr 22 (Oppført som "Uten tittel") "Knut Rose" (Festspillutstilling), Bergens Kunstforening 1979, kat. nr 55 "Knut Rose", Trondhjems Kunstforening 1979, kat. nr 55 "Knut Rose. Personlig rapport. Retrospektiv" Astrup Fearnley Museet 1995, kat. nr 14, avbildet side 20 "Knut Rose" Bergens Kunstforening 1979, kat. nr 55 LITTERATUR Cecilie Malm Brundtland: "Fra flukt til konfrontasjon. Et bidrag til forståelsen av Knut Roses billedverden med hovedvekt på perioden 1973-1994", upublisert magistergradsavhandling, Oslo 1995, kat.nr CMB 75.27 Cecilie Malm Brundtland: "På flukt i strid mot forsoning. Knut Rose" Oslo 1997, avbildet side 57 med tekst under "Ensom er jeg, ikke alene" P.A. Wolff "I 1973 ble Rose professor på Statens Kunstakademi, en stilling han overtok etter en av sine egne lærere, Reidar Aulie Det var nå man for alvor så konturene av Roses maleriske program, slik det gir seg til kjenne den dag i dag. I løpet av de kommende år så man hos Rose kunstnerisk utvikling som plasserte ham blant våre mest anerkjente samtidskunstnere. Gjennom flere store utstillinger fikk også Rose vist hva han stod for som kunstner. Høydepunktene var Festspillutstillingen i Bergen i 1979 og Biennalen i Venezia i 1980. I syttiårenes politiserte kunstdebatt var det forventet at kunstnerne tok stilling til aktuelle samfunnsspørsmål. Selv var Rose skeptisk til dette. Kunst ble på denne måten lett et verktøy for politiske idéer og slagord, mente han. Et unntak var Arne Ekeland Her var saksengasjementet malerisk formidlet. Ekelands visjoner virket da også inspirerende på Rose. Først og fremst anes det i hans ønske om å anskueliggjøre menneskets angst i et fremmedgjort og teknifisert samfunn. For både Ekeland og Rose lå dette nærmere psykologien enn politikkens arena." Malm Brundtland side 40

13 Oct 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

13 Oct 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770