Auction archive: Lot number 1148

Mikael Jansson, Untitled #1

Contemporary
11 May 2015
SEK120,000 - SEK150,000
ca. US$14,380 - US$17,975

Mikael Jansson, Untitled #1

Contemporary
11 May 2015
SEK120,000 - SEK150,000
ca. US$14,380 - US$17,975

MIKAEL JANSSON född 1958 Untitled #1, New York 1999 (Amber Valetta) Signerad, numrerad och daterad på baksidan Mikael Jansson 2014, 1/1 + 1 AP. C-print silikonmonterat på glas, 158 x 195 cm. PROVENIENS Lydmar Hotel Art Collection, Stockholm Mikael Jansson är en av världens ledande modefotografer. Han hade sitt genombrott på 1990-talet och har kontinuerligt bidragit till tidningar som Vogue, W-magazine och Interview. Hans fotografier kännetecknas av teknisk briljans och emotionell laddning där han frammanar exceptionell uttrycksfullhet hos modellerna. I sina verk för Jansson metodiskt samman personlighet, porträttkonst och mode. Hans modeller har stark närvaro: de tycks vara del av en större berättelse som åskådaren får ana sig till. Genom att fånga samtidens ideal kring kändisskapet, mode och skönhet har Mikael Jansson bidragit till att etablera modefotografi som konstform.

11 May 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

11 May 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407