Auction archive: Lot number 830

Nils Dardel, Turisten på Teneriffa

Modern Art & Design
28 Apr 2014 - 29 Apr 2014
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$122,334 - US$152,918

Modern Art & Design
28 Apr 2014 - 29 Apr 2014
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$122,334 - US$152,918

NILS DARDEL 1888-1943 Turisten på Teneriffa Signerad Dardel. Olja på duk, 73,5 x 54 cm. Utförd 1916 PROVENIENS Charles Nilsson samling, Stockholm, katalognr 10 Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm 3 december 1975, katalog 400, katalognr 12 Svensk privatsamling, Stockholm (inköpt på ovanstående auktion) UTSTÄLLD Liljevalchs jubilerar - Svensk Konstkavalkad, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1956, katalognr 89 Nils Dardel Moderna Museet, Stockholm 1988, katalognr 62 (i katalogen med felaktiga mått) Stockholm - Paris / Rolf de Maré, Dansmuseet, Stockholm 2003 LITTERATUR Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, andra delen, band 11, Göteborg 1942, upptagen och avbildad sidan 561, samling 951 Karl Asplund: Nils Dardel I. Ungdomstiden 1888-1921, SAK publ. LXVI, Stockholm 1958, jämför bild på sidan 127 Karl Asplund: Nils Dardel II. De senare åren, SAK 1958, omnämnd sidan 257, felaktigt upptagen under år 1914 Nils Dardel for för första gången till Paris 1910. En resa som under årens lopp skulle följas av många andra, såväl till Paris som till all världens spännande platser att utforska. För Nils Dardel var just den stora sökaren, konstnären som ständigt sökte finna nya intryck och influenser och alltid var på väg mot nya äventyr, den sanne kosmopoliten. När han anlände till Paris var förväntningarna på den omtalade matisseakademien höga. Till sin besvikelse fann han dock att undervisningen till mångt och mycket påminde om den hemma i Sverige och valde därför att istället förlägga tiden på de stora museerna Louvren, Cluny och Luxembourg där han studera de gamla mästarna. I Paris blev han snart en del av den inspirerande konstnärsbohemen och trivdes som fisken i vattnet på mötesplatserna Café du Dôme och La Rotonde. Under följande år skulle Dardel huvudsakligen dela sin tid mellan det intensiva konstlivet i Paris och hemlandet. När han genom den tyska konsthandlaren Wilhelm Uhde 1912 kom till den lilla medeltida småstaden Senlis nordost om Paris infann sig den stora inspirationen och kreativiteten flödade. Med förnyad arbetslust framväxte ett måleri som inspirerades av det kubistiska färg- och formtänkandet. Dardels umgänge var omväxlande och internationellt - här återfanns bland andra den svenska konstnärskollegan Einar Jolin men också internationella tongivare som Léger, Braque och Picasso. Sommaren 1912 träffade Dardel i Uppsala en ung man vid namn Rolf de Maré. De fann snart varandra genom många gemensamma nämnare som ålder och uppväxt men inte minst genom deras passionerade konstintresse, de blev vänner för livet. Tillsammans reste de 1914 till Tunisien och Algeriet där den arabiska bildvärlden starkt påverkade dem båda. Under åren då första världskriget härjade var det omöjligt att resa i Europa och Dardel blev därför kvar hemma i Sverige. Men så snart gränserna öppnades begav han sig iväg igen, först till Düsseldorff och därefter, i början av 1916, tillsammans med de Maré till Spanien och Teneriffa. Auktionens oljemålning Turisten på Teneriffa hämtar sin inspiration från denna resa. Dardel har gjort flera versioner av motivet, en i akvarell och en i monumental storlek i olja, också den här aktuella versionen. Samtliga utfördes i ateljén i Paris efter att Dardel återvänt. Vi ser här hur Dardel i denna flärdfulla reseskildring förmedlar sina minnen av tiden på Teneriffa. Hur vi tillsammans med sällskapet färdas genom ett antal scener som förnimmer om minnena, miljöerna och äventyren som utspelades på ön. Här råder en sällan skådad kreativitet - allt skall förevigas på duken och fästas på våra näthinnor. Ingenting av denna stundens glädjande, lekfulla och inspirerande upplevelse skall vi missa. Kriget var slut och optimismens tid var kommen!

28 Apr 2014 - 29 Apr 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

28 Apr 2014 - 29 Apr 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407