NILS EMIL LUNDSTRÖM och RUBEN RISING, vas, Rörstrand 1900-talets början, porslin, genombruten vid mynningen, dekor av blom- och bladrankor i underglasyrfärgerna rosa och grönt mot svagt blåtonad fond, signerad Rörstrand NL samt inristat 25 och A 547 RR, höjd 22 cm