Auction archive: Lot number 1352

Olof Hermelin, Gatuscen från Montmartre

Klassiska
12 Jun 2019
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$6,383 - US$8,511

Klassiska
12 Jun 2019
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$6,383 - US$8,511

Objektsbeskrivning OLOF HERMELIN 1827-1913 Gatuscen från Montmartre, Paris Signerad och daterad O. Hermelin 1875. Olja på duk, 48 x 65 cm. Utförd under konstnärens andra vistelse i Paris 1873-77 (han vistades första gången i Paris 1870). Endast tre målningar av Hermelin målade i Frankrike är tidigare kända; "Skogsväg nära Fontainebleau", utställd på Konstakademien 1873 (nr. 81) (inkluderad på den aktuella auktionen). "Vy från Montmartre" (Nationalmuseum) och "L'Eglise S:t Pierre, Montmartre, Paris" (utst. kat., Stockholm, Theodor Blanchs Konst-Salon, Kungsträdgården, Förteckning öfver O. Hermelins Specialutställning af Oljemålningar, 1886, nr. 54). Hermelins målningar från Paris, samtliga utförda i Montmartre, utgör de tidigaste kända stadsvyerna av en svensk friluftsmålare. 1875 skrev Hermelin en rad betraktelser om de rådande konstförhållandena i Paris, vilka samma år publicerades i Ny Illustrerad Tidning och Dagligt Allehanda. Artiklarna är av stor betydelse för vår kännedom om de villkor som gällde för svenska landskapsmålare i Frankrike under denna tid och de impulser de mottog från kontinentala målare. Hermelin var också den förste som uppmärksammade C. F. Hills banbrytande pionjärinsats inom landskapsmåleriet, vilket tidigare hade mött föga förståelse hos den svenska publiken. I flera av artiklarna presenteras Hill för första gången för den svenska publiken. Hermelins förmåga till förståelse för Hills franskinspirerade konstnärsskap kan delvis förklaras med att han mycket tidigt mottog franska impulser i sitt eget måleri. Det skedde först genom hans lärare Theodor Billing, vilken på 1860-talet var den ende som representerade den friluftsmålande Barbizonskolan i Stockholm. Dessa impulser förnyades och förstärktes vid Hermelins parisbesök 1870 då han umgicks flitigt med Alfred Wahlberg och den längre vistelsen där under perioden 1873-76. Sistnämnda år, 1876, reste Olof Hermelin till USA som kommissarie för den svenska avdelningen på Världsutställningen i Philadelphia. I samband med återresan 1877 utförde han målningen "På Atlanten", vilken räknas till en av de första impressionistiska scenerna i svensk konst.

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407