Auction archive: Lot number 421

Peter Dahl, Strandbild med lekande barn

Contemporary
22 May 2012
SEK300,000 - SEK350,000
ca. US$42,672 - US$49,784
SEK420,000
ca. US$59,741

Contemporary
22 May 2012
SEK300,000 - SEK350,000
ca. US$42,672 - US$49,784
SEK420,000
ca. US$59,741

PETER DAHL född 1934 Strandbild med lekande barn Signerad och daterad Peter Dahl 2005. Olja på duk, 100 x 140 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare Peter Dahl är en av Sveriges mest färgstarka och folkkära konstnärer. Hans konstnärliga verksamhet spänner från 1960-talets studietid, genom 1970-talets vänsterradikala och samhällskritiska engagemang till 1980-talets starkt självbiografiska verk fram till 1990-talets barinteriörer och spelhålor. På 1990-talet blev Peter Dahl även nationalromantisk med ödesmättade landskapsscener, för att i början av 2000-talet ägna sig åt yppiga, luftiga, ulliga moln av varierande former. Hans konstnärskap visar på en bredd och intensitet som placerar honom bland de mest betydande konstnärerna i Sverige. Peter Dahl föddes i Oslo och flyttade efter några år till Bromma utanför Stockholm. Redan vid 13 års ålder bestämde han sig för att bli konstnär. Efter studentexamen började han studera på Konsthögskolan i Stockholm med bland annat Lennart Rodhe som huvudlärare. Den första utställningen hölls på Galerie Prisma 1967. Året därpå sålde han målningen Galler till Moderna Museet. Första genombrottet ägde rum 1970 då han ställde ut en serie målningar, kallad "Vårat rum", där syftet med målningarna var att med brutal tydlighet skildra den lilla människans rädsla för upplevelsen av värnlöshet och rädsla inför den stora människan. Hans nästa serie målningar, "Drömmar i soffhörnet", kom att skaka om hela det svenska konstetablissemanget med sociala klasskonflikter som spelades upp i groteska bildsviter. Peter Dahl fick sitt stora publika genombrott under åren 1982-84 då han skapade illustrationerna till Bellmans Fredmans epistlar. För Peter Dahl har alltid den tecknade och målade bilden varit det mest naturliga konstnärliga uttryckssättet. I det aktuella verket Strandbild med lekande barn visar konstnären prov på ett vitalt och livsbejakande måleri, där färgpaletten domineras av en häpnadsväckande ljus och klar kolorit - representativt för hans senare konstnärskap. De lekande barnen vid stranden och den solitära segelbåten ute till havs skapar bilden av en skön svensk sommardag, men de svällande cumulusmolnen, vilka dominerar bildytan, skapar även en hotfull bild. En kraftig regnskur är i antågande bakom segelbåten. Bildens friska färgaccent skapas av bollen som barnen leker med i nedre högra hörnet. Peter Dahl tilldelades i augusti 2006 regeringens förtjänstmedalj Illis quorum för sitt "mångåriga och omfattande samt färgstarka och respektlösa konstnärskap, en bildkonstens Bellman i nutid".

22 May 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

22 May 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407