Objektsbeskrivning PRINS EUGEN 1865-1947 Vallgrav vid Vadstena slott Olja på pannå, 19 x 26,5 cm På baksidan dedikation "Till Nils Kreuger från Eugen 1928" PROVENIENS Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären Nils Kreuger därefter i arv till nuvarande ägare