Auction archive: Lot number 1138

Secrétaire en cabinet av Fredrich Iwersson

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK225,000 - SEK250,000
ca. US$27,071 - US$30,079

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK225,000 - SEK250,000
ca. US$27,071 - US$30,079

FREDRICH IWERSSON (ämbetsmästare i Stockholm 1780-1801), secrétaire en cabinet, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, delvis färgad björk, jakaranda, lönn och masurbjörk, brännförgyllda beslag i brons, övre lådförstycke med löpande hund, lådinredning bakom klaff, fronten med centralt placerad intarsia med attribut för arkitekturen, musiken och målarkonsten, fält med friser, nedre låda och sidor spaljémotiv med fleuronger, snedställda hörn med konsol behängd med lagerfestong samt vertikal rombkedja, avsmalnande ben med fothylsor i mässing, låda märkt med rödkrita Haupt, bläckpåskrift Charles Nilsson samt blyertspåskrift F.S. den 8 Augusti 1848, senare skiva i carraramarmor, nyckel medföljer, höjd 122,5, 94 x 48 cm; smärre fanérskador, kompletteringar och lagningar PROVENIENS: Direktör Charles Nilsson, Stockholm Beijers Auktioner, Klassiska, hösten 1989, nr 621 LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför skrivbord med uppsats av Fredrich Iwersson med snarlik komposition av attribut för de sköna konsterna sidan 193 Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, jämför identiska beslag på möbler av Haupt sidan 50, 52 & 60, samt intarsiadekor med attribut för de sköna konsterna på Haupts mästarstycke sidan 113 Bröderna Fredrich och Gottlieb Iwersson var söner till mästaren och åldermannen Olof Iwersson i Malmö. Båda lärde hos fadern och sökte sig på 1770-talet till Stockholm och blev gesäller hos Nils Dahlin. Fredrich var under åren 1777-1778 anställd på Fredrikshovs slott, hos änkedrottning Lovisa Ulrika. Mästarstyckeritningen, daterad 7 augusti 1779, visar ett skrivbord med uppsats som utfördes vid Petter Liunggrens verkstad, med Nils Dahlin och Zacharias Apelqvist som skådemästare. Iwerssons mästarstycke godkändes 1780 och han antogs som mästare vid Stockholms snickarämbete i maj samma år. Torsten Sylvén beskriver ämbetsmästaren på följande sätt: "Fredrich Iwersson var en talangfull möbelskapare. När han ibland tillverkade någon mer exklusiv intarsiamöbel kan den ses vara i paritet med en möbel av den mer framgångsrike brodern Gottlieb Iwersson". Man kan konstatera av Fredrich hamnade i bakgrunden på Gottlieb, kanske med tanke på att den äldre brodern utnämndes till slottssnickare efter Georg Haupts död 1784. Fredrich Iwerssons sekretär tillhör ett av de högklassiga exempel på hans mästerskap som ebenist, möbeln är mycket typiskt med sitt spaljémotiv och de graverade fleurongerna. En direkt släkting är det skrivbord med uppsats som såldes hösten 2012, bägge dessa skrivmöbler har närmast identisk typ av intarsia med attribut för arkitekturen, musiken och målarkonsten. Ursprunget för detta motiv återfinns i Georg Haupts mästarstycke 1770 för drottning Lovisa Ulrika, i Husgerådskammarens samlingar. Att Iwersson velat efterlikna samtidens främste möbelsnickare Haupt är uppenbart, då secrétaire en cabinet var en av de skrivmöbeltyper som Haupt introducerade framgångsrikt för den svenska publiken. Iwersson har säkerligen medvetet valt samma brännförgyllda beslagsflora av yppersta kvalité som figurerar på flera av Haupts gustavianska möbler. Lådförstyckets beslag av löpande hund är av samma typ som på det berömda mineralskåpet i slottet Chantilly, formgivet av Jean Eric Rehn och utfört av Georg Haupt som var en gåva från Gustav III till hertigen av Condé 1774. Direktör Charles Nilsson, född 1890 i Halmstad, genomförde under sin ungdom omfattande studieresor till England, Tyskland, USA och Brasilien under 1910- och 20-talet. Efter anställning hos August van Hagen i Hamburg, Arbuckle Bros. i New York och Chicago och J.K. Armsby & Co i San Fransisco, återvände Nilsson till Sverige och var verksam som direktör i A-B Wilh. Gustafsson och firma Charles Nilsson. Utöver sin affärsverksamhet i sitt handelsbolag, som sysslade med import av kolonialvaror från hela världen, ägnade Nilsson sig åt att bygga upp en omfattande samling av

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407