SPEGEL, senbarock, möjligen göteborgsarbete av Busch & Echtler (verksam 1747 - 1752), ram fanerad med valnöt, förgylld kröndekor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 135 x 48 cm LITTERATUR: Se snarlik spegel i Speglar, Spegelmakare och fabrikörer i Sverige 1650-1850, Torsten Sylvén och Elsebeth Welander-Berggren, Stockholm 2000, sidan 101