SPEGEL, senbarock, sannolikt Flandern/Tyskland, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med genombruten akantus, flammande urnor, ursparningar pikerad dekor, akantus och voluter, ramen med graverade växtornament, kvicksilverfolierade och fasetterade glas, 149 x 76 cm; obetydliga kompletteringar och lagningar LITTERATUR: Graham Child: World Mirrors, London 1990, jämför speglar sidan 224, bild 463 & 464