Auction archive: Lot number 1062

Spegel, sengustaviansk, tillskriven Pehr Ljung

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,837 - US$6,047
SEK40,000
ca. US$4,837

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,837 - US$6,047
SEK40,000
ca. US$4,837

PEHR LJUNG (ornamentbildhuggare i Stockholm 1743-1819) tillskriven, spegel, träskuren dekor, framtagen originalbemålning, förgyllda dekorer, krönet med kymation och äggstav, fält med celadonfärgad botten med palmetter, ramen med blad- och astragalstav, fragment av etikett Tillhör Fru Ell[en M]ånss[on], nedre sargens undersida med fragment av etikett, kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke med fyllningar, 173 x 92 cm; retuscher, smärre dekorskador och lagningar PROVENIENS: Inköpt från grevinnan Bielke, Storgatan 52, Linköping, av landshövdingen greve Ludvig Wilhem Douglas gift med Anna Louise Ehrensvärd, Linköpings slott genom arv till dottern Ellen Douglas gift med köpmannen Martin Månsson LITTERATUR: Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, jämför skurna dekorer, utförda av Pehr Ljung 1791, på serveringsbord i matsalen på Gustav III:s paviljong på Haga sidan 148, jämför bildhuggeri av Pehr Ljung på dörröverstycken i Haga slott sidan 238f & 241 Spegeln tillhör troligen Pehr Ljungs senare arbeten, omkring 1805, då inredningen av det nya Haga slott genomfördes, vilket blev ett av Ljungs sista uppdrag. De dekorativa inslagen är begränsade och formspråket stramt, likheten med Ljungs överstycken på Haga slott är slående i jämförelse med spegelns palmetter mot den celadonfärgade botten. Ljungs klassiska bladstav återfinns i de välkända serveringsborden, från 1791, i matsalen på Gustav III:s paviljong. Spegeln har nästan karaktären av ett väggfast fält och inköptes vid 1900-talets början av greve Ludvig Wilhelm Douglas, som under åren 1901-1912 var landshövding i Östergötland och residerade på Linköpings slott efter dess renovering.

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407