Auction archive: Lot number 2

Tadeusz Dominik (1928 - 2014)

Opening
PLN30,000
ca. US$9,037
Auction archive: Lot number 2

Tadeusz Dominik (1928 - 2014)

Opening
PLN30,000
ca. US$9,037

Tadeusz Dominik (1928 - 2014) "Pejzaż - Alaska", 1994 r. olej/płótno, 81 x 97 cm sygnowany p.d.: 'Dominik' opisany na odwrociu: 'DOMINIK 1994 | OIL ON CANVAS 81 x 97 | LANDSCAPE (ALASKA)' POCHODZENIE: - Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa, 7.12.2008 - kolekcja prywatna „Moje malarstwo jest w całości efektem otwarcia na naturę, jest inspirowane naturą. Nie ilustruję natury, ale swoimi obrazami otwieram drogę widzowi do jej własnego przeżywania” (Tadeusz Dominik) W 1953 ukończył warszawską ASP, na której od 1965 prowadził pracownię malarstwa. Profesor ASP, wielokrotnie dziekan Wydziału Malarstwa. Studiował u J. Cybisa rozwijając zainteresowanie koloryzmem. Do końca lat 50. tworzył drzeworyty. W połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informel. Do lat 70. maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, „kontrolowaną” formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura, jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką a od niedawna tworzy grafikę komputerową. W 1956 reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. W 1973 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. W 1979 otrzymał tytuł profesora. Tadeusz Dominik był jednym z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego malarstwa polskiego i wybitnym kolorystą. Na przełomie grudnia 2008 i stycznia 2009, w 80. rocznicę urodzin artysty, Warszawska Królikarnia (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) zaprezentowała monograficzną wystawę „Tadeusz Dominik: Za oknem jest ogród…”, na której pokazano ponad 140 prac z różnych okresów twórczości artysty. estymacja: 25 000 - 28 000

Auction archive: Lot number 2
21 Oct 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 2
21 Oct 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600