HANS HEINRICH KOCK, (tapetmakare i Stockholm 1718-1754) tapeter, stockholmsarbete i senbarock, 2 våder, tryck på linnelärft, marotinspirerad dekor i grönt, rött och brunt, höjd 220 x 65 respektive 212 x 66 cm, monterade: medföljer en halv våd 101 x 70 cm ej monterad, slitage, retuscher och fuktfläckar Hans Heinrich Kock (född i Lübeck) startade sin bana som tapetmakare 1718, fick privilegier 1734, och hade under en period 22 verkstäder med 38 anställda, där man tillverkade lärft-, vaxduks- och papperstapeter. Daniel Marot (Paris 1661- Haag 1752), fransk arkitekt och utgivare av ornamentstick med variationer av den franske dekoratören och mönsterritaren Jean Bérains motiv. PROVENIENS: Blombergska gården Arboga. Tapeterna hittades då en innervägg togs ned vid renovering av huset. Huset låg vid G:a Kyrkan och finns ej kvar idag. Vidare i arv inom familjen. Ett antal våder finns på Arboga museum.