TEGLASHÅLLARE OCH SKED, S:t Petersburg 1899-1908, teglashållare stämplad firma Ivan Morozov och av silversmed Vasilij Kangin, skeden av Michail Isakov, panslavistisk dekor av ryskt timmerhus med port och fönster, skedens skaftavslutning med sittande, spelande rysk kosack, spår av förgyllning, hållarens höjd inkl. hänkel 11,3 cm, skedens längd 17 cm, total vikt 252 g