Auction archive: Lot number 1147

Urna med lock 1800-talets första hälft porfyr

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$3,609 - US$4,812

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$3,609 - US$4,812

URNA med LOCK, Karl Johan, Elfdals Porphyrverk, modellen formgiven av Carl Fredrik Sundvall efter antik förlaga, Blybergsporfyr, ovoid form på indragen fot med kvadratisk sockel, cylinderformad överdel med uppsvängt lock, lockknopp med bladhölstring i metall, höjd 42 cm; smärre nagg, senare knopp LITTERATUR: Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 21 se ritningar ur C.F. Sundvalls samling, sidan 65, nr 10, jämför närmast identisk urna Carl Fredrik Sundvall var systerson till arkitekten Carl Fredrik Adelcrantz Under åren 1788-1791 vistades han med svenskt statsunderstöd i Rom, för att studera den klassiska arkitekturen. Under denna vistelse utförde Sundvall en serie ritningar av antika italienska vaser, daterade 10 november 1788, vilka idag finns bevarade i Nationalmuseums samlingar. Ritning No 5, Vase de marbre antique dans la biblioteque Venise, visar den förebild som användes vid tillverkningen av urnan med lock. I priskuranten för Elfdals Porphyrverk från 1805 finns modellen upptagen som just nummer fem.

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407