Auction archive: Lot number 927

[Wereldatlas Sanson. Uitzonderlijk exemplaar] Atlas met 20 gegraveerde kaarten

Auction 30.06.2020
30 Jun 2020
€3,300 - €6,600
ca. US$3,701 - US$7,402

Auction 30.06.2020
30 Jun 2020
€3,300 - €6,600
ca. US$3,701 - US$7,402

door Sanson d'Abbeville, alle dubbelp. en met grenskleuring, grotendeels met adres Parijs, P. Mariette of M. Tavernier en gedateerd 1636-1658, contemporain buigzaam perkament, folio (43 x 31 cm.). De kaarten hier en daar met kleine scheurtjes/ marginale herstellingen, meerdere kaarten enigszins (water)vlekkig. Schutbladen vernieuwd in de 19de eeuw; perkament gekreukt en vlekkig, met contemporaine notities en een oude herstelling op de rug. Bevat de volgende kaarten volgens handnummering in pen op keerzijde (waarbij nummer 10 niet aanwezig is): (1) Wereldkaart (Mariette, 1651); (2) Europa (Mariette, 1650); (3) Europa (Mariette, z.d.); (4) Azië (Mariette, 1650); (5) Afrika (Mariette, 1650); (6) Zuid-Amerika (Mariette, 1650); (7) Noord-Amerika (Mariette, 1650, Californië als een eiland); (8) Groot-Brittannië (Mariette, 1658); (9) Scandinavië (Mariette, z.d.); (11) Frankrijk (Tavernier, 1641); (12) Frankrijk (Tavernier, 1658); (13) Deelkaart Frankrijk Gouvernement General du Lyonnois (...) (Mariette, z.d.); (14) Duitsland en omringende landen (Tavernier, 1658); (15) De Nederlanden (Tavernier, 1640); (16) Polen en omliggende landen (zonder uitgever, 1655); (17) Spanje (Tavernier, 1658); (18) Italië (Tavernier, 1658); (19) De Levant (Chez l'auteur, 1654); (20) Griekenland (zonder adres, 1636); (21) Palestina (Mariette, z.d.). Dit exemplaar is zeer uitzonderlijk, omdat op de keerzijde van meerdere kaarten contemporaine tekeningen en aantekeningen in pen zijn gemaakt: op de keerzijde van de wereldkaart bijvoorbeeld een tekening van God de Vader omringd door bestellijstjes met prijzen van ingrediënten als "menthe" en "muscade" en links onder de datum "26 février 1679" met monogram "P.E.". Op de tegenoverliggende blanco achterzijde van de eerste kaart van Europa is een zeer uitgebreid recept genoteerd: "A Vichy 1687. Recette pour composer la Liqueur Melisse vert", gesigneerd "P. Pascal". Op meerdere keerzijdes van de daarop volgende kaarten (tot en met kaart 7) zijn religieuze tekeningen in pen aangebracht, maar ook tekeningen van apparatuur voor (alchemistische) bereiding van vloeistoffen.

30 Jun 2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

30 Jun 2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138