AKSELI GALLEN-KALLELA Finland 1865-1931 Taosberget Signerad och daterad Gallen I 1925. Olja på duk, 20 x 15 cm utförd under konstnärens resa i Arizona, USA under 1925. Signed and dated. Oil on canvas. I början av december 1923 reste Akseli Gallen-Kallela till USA.Han ställde ut på The Art Institute of Chicago vid årsskiftet 1923-24. Gallen-Kallela vistades först åtta månader i Chicago med omnejd tills han i augusti 1924 flyttade till Taos i New Mexico med hustrun Mary och dottern Kirsti. Familjen Gallen-Kallela hyrde ett hus av Mabel Dodge Luhan, en förmögen societetsdam från New York som flyttat till Taos 1916 och gift sig med Tony Luhan, en lokal puebloindian. Mabel Dodge Luhan hade donerat ett sjukhus till staden, och hon sörjde för indianernas levnadsförhållanden. På 1920- och 1930-talen inbjöd Luhan konstnärer från olika områden på besök, och hon lät bygga sex gästhus i anslutning till hemmet. Familjen Gallen-Kallela hyrde ett av dem. Huset låg på indianreservatets område. Målningen registrerad i Gallen-Kallela museet under akivnummer GKM 1/24-25.