ALF WALLANDER vas, porslin, Rörstrand 1900-talets början, dekor av sjöjungfru och fiskar, glasyr i underglasyrfärgerna grönt, rosa, ljusblått och vitt, signerad RÖRSTRAND A.WALLANDER, höjd 21 cm; glasyrdefekter HISTORIK: Denna vas med tidstypisk dekor av sjöjungfru och fiskar visades redan i Stockholm april 1896. LITTERATUR: Jämför Bengt Nyström, Svensk jugendkeramik, Signum, Lund 2003, s.69