ALGOT ERIKSSON, golvvas, Rörstrand 1900-talets början, porslin, dekor av blommor och blad i underglasyrfärgerna grönt, rosa och ljusblått mot svart fond, signerad Rörstrand AE 6065, höjd 79 cm