ALGOT ERIKSSON, golvvas, Rörstrand 1900-talets början, porslin, målad dekor av bommor i rosa, blått och grönt mot svart fond, signerad Rörstrand AE 3171, höjd 58 cm; lagad vid basen; skev vid mynningen