Antoni Falat (b. 1942) Cyklista, 1989 r. olej/płótno, 54 x 59 cm sygnowany i datowany p.d.: 'ant. 7.X.89' „Sztuka Antoniego Fałata jest świadectwem zmęczenia historią, która gromadząc tragiczne zdarzenia, nie może ich ani unieść, ani wyrzucić poza obręb swojego doświadczenia. Jednocześnie ta historia to nie jakaś abstrakcyjna, z ducha heglowska idea, tylko myślący i wrażliwi ludzie.” (Maciej Mazurek, 2014) W 1969 uzyskał dyplom warszawskiej ASP, w pracowni A. Kobzdeja. Rok później zakładał warszawska grupę „Aut”, której programem były: „polski styl, polska figuracja, polska egzotyka”. W 1992 został rektorem prywatnej Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Antoni Fałat często wykorzystuje fotografie rodzinne, które służą mu jako wzory do swych obrazów, w których również dominuje „fotograficzna” kolorystyka (czarny, biały, szary) czasem wzbogacona zielenią, bądź ultramaryna. Duża cześć jego prac związana jest tematycznie z polska rzeczywistością: cykl „Portrety Polskie”, „Polska Faraonów”. estymacja: 5 000 - 7 000