Auction archive: Lot number 54

ASTRID SVANGREN, född 1972, Flytande lila

SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$8,500 - US$11,334
SEK120,000
ca. US$17,001

SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$8,500 - US$11,334
SEK120,000
ca. US$17,001

ASTRID SVANGREN född 1972 Flytande lila, rostig rosa, kritig svart, ohyvlat trä med speglande transparens Signerad och daterad på baksidan Astrid Svangren -06. Akryl på plexi, 200 x 140 cm. Signed and dated verso. Acrylic on plexi. PROVENIENS Galleri Charlotte Lund, Stockholm UTSTÄLLD Att översätta / To Translate, Nordiska akvarellmuseet, Tjörn 2007 Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 LITTERATUR Astrid Svangren - Att översätta / To Translate, Nordiska akvarellmuseet, sid 73 Astrid Svangren Född 1972 i Göteborg Astrid Svangrens sällsamma målningar och teckningar drar in betraktaren i en drömvärld med surrealistiska inslag, som talar till det undermedvetna och följer sina egna regler. De detaljrika, idealiserande teckningarna påminner också i utförandet om surrealistkonstnärer som Paul Delvaux eller Giorgio de Chirico En annan viktig utgångspunkt är den österländska konsten med musikaliska stämningar, fritt svävande element och lätthet i teckningen. Sällan upptar hennes finlemmade gestalter hela bildytan: ibland rör de sig tyngdlöst genom rymden, ibland går de över hisnande bergsmassiv eller sugs in i märkliga spiralformer. Landskapen för tankarna till japanska träsnitt, där det västerländska centralperspektivet saknas. Detaljer ur landskapet återfinns ofta inne i de mänskliga kropparna och gränsen mellan gestalterna och deras omgivning blir flytande. Bilderna blir som en filmsekvens, men scenerna hör inte riktigt ihop. Det finns ingen förutbestämd berättelse - olika visioner och associationer lockas fram beroende på vem betraktaren är. Astrid Svangren arbetar i en mycket speciell teknik och nästan uteslutande med artificiella material. Med en utpräglad känsla för rumslighet tar hon vara på de transparenta, reflekterande egenskaperna hos plastfilm och plexiglas. Det blanka och speglande i ytan gör rummet och omgivningen till en del av bilden, som förändras utifrån ljusförutsättningarna. När betraktaren förflyttar sig framför verket ändras perspektivet.

29 Sep 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

29 Sep 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407