BOKSKÅP, stockholmsarbete i nygotik, Fredrik Rambachs krets, fanerat med mahogny, dekor delvis träskuren, rak form, rakt profilerat krön med valvbågar, front med två glasdörrar, dekorerade med spröjs och gotiska spetsbågar, inredning med fem hyllor, kortsidor med dekor av galler och rosetter, profilerad sockel och pärlstav, nyckel medföljer, höjd 237, 136 x 43 cm; smärre skador, slitage LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför Fredrik Rambachs mästarstycke 1834 sidan 55