Auction archive: Lot number 2119

Bokskåp, stockholmsarbete i nygotik

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$8,970 - US$11,961

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$8,970 - US$11,961

BOKSKÅP, stockholmsarbete i nygotik, Fredrik Rambachs krets, fanerat med mahogny, dekor delvis träskuren, rak form, rakt profilerat krön med valvbågar, front med två glasdörrar, dekorerade med spröjs och gotiska spetsbågar, inredning med fem hyllor, kortsidor med dekor av galler och rosetter, profilerad sockel och pärlstav, nyckel medföljer, höjd 237, 136 x 43 cm; smärre skador, slitage LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför Fredrik Rambachs mästarstycke 1834 sidan 55

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407