BRICKA, tidigt 1800-tal, svartlackerad bleckplåt, oval form, utsvängd kant samt urtag, på spegeln ovalt mittfält med motiv av ett promenerande par i landskap, bård i guld med växtornamentik, fält med initialer E & A.M.W., på kanten bladbård samt ursparningar med palmer, 71 x 55 cm; smärre slitage och färgbortfall PROVENIENS: Brukspatron Eric Forssell (1828-1913), Sävar herrgård, Umeå, Västerbottens län