"Prospect af Bærums Wærk" 1803 Olje på lerret, 52x62 cm Signert og datert nede til venstre: CA Lorentzen 1803 C A Lorentzen var med på å bane vei for nasjonalromantikken i Danmark og Norge. Utdannet i København, Paris og Nederland i datidens retninger, som var historiemaleri, figurmaleri og senere portrettmaleri. Fra 1792 og fremover lagde han en rekke norske prospekter, som Georg Haas gjorde kobberstikk av. Disse ble svært populære og solgt i store antall, både i sort/hvitt og i farger. Lorentzens prospekter er viktige kulturhistoriske dokumenter, og de er samtidig dyktig utførte landskapsbilder av høy kvalitet. I København var han direktør på akademiet, og I.C. Dahl var en av hans viktigste elever. Dahl var ved akademiet fra 1811 og forlot København i 1818. Sterkt påvirket av Lorentzens fascinasjon for den norske natur videreførte Dahl hans prosjekt.