DJUPA TALLRIKAR, 18 st., "Flora Danica", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, modellnummer 3546, porslin, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgyllda kantbårder, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3546, diameter 22 cm; 1 st. med nagg