DJUPA UPPLÄGGNINGSFAT, 2 st., "Flora Danica", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1900-talets början, modellnummer 3507 porslin, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, märkta ROYAL COPENHAGEN 3507 resp Den Kongelige Porcelainsfabrik samt 3507, 27,5 x 21 cm