Auction archive: Lot number 1288

Erik Tryggelin, Klara sjö, Stockholm

Klassiska
12 Jun 2019
SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,063 - US$1,276

Klassiska
12 Jun 2019
SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,063 - US$1,276

Objektsbeskrivning ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Klara sjö, Stockholm Signerad och daterad E. Tryggelin 15/11 1923. Olja på duk fäst på pannå, 18,5 x 29 cm Erik Tryggelin hörde till den generation målare i Sverige som utbildade sig och verkade under den brytningstid när konsten bytte kostym, alltså perioden mellan Konstnärsförbundet och modernismens genombrott med 1909 års män. Efter sin utbildning på Konstakademien i Stockholm reste Tryggelin 1911 ner till Paris och studerade vid Académie Colarossi. Men trots bekantskapen med de nya strömningarna i Paris ställde sig Tryggelin avvisande till det nya måleriet och fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition. Han håller sig också gärna till det lilla formatet och vi kan kalla honom för intimist. Framförallt kom han att koncentrera sitt skapande till motiv från Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider. I Stockholmsbilderna möter vi en stad från förr, med restaurangliv, hästdroskor, spårvagnar, och folkvimmel. Vi förflyttas tillbaka till tidens charmanta miljöer, där målningarna blir till ett slags dokumenterande reportagekonst som bjuder oss en spännande inblick i en svunnen tid. Den här målningen skildrar en novemberdag i Stockholm 1923. Det kan vara en sen förmiddag eftersom solen står rätt högt, men ändå ligger ett dis över staden. Tryggelin har målat flera bilder från just Klara sjö från olika perspektiv. Men just den här vyn är ovanlig. I fonden skönjer vi ett kyrktorn som är Klara kyrka och till vänster anar vi kupolen på Posthuset på Vasagatan. Till höger ligger Kungsklippan och skorstenen tillhör Bolinders verkstäder. Nere vid vattnet anar vi konturerna av en båt. Anslaget är impressionistiskt och det är solljuset på himmelen och dess återspeglingar i vattnet, som ger bilden liv, när de färgerna ställs mot en kallare blåskala med gröna inslag. Utifrån färgtonerna på himmelen och vattnet kan man ana att det rör sig om en rätt kylig dag, men målad med stor värme.

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407