Auction archive: Lot number 41

Arne Ekeland

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK400,000
ca. US$34,791 - US$46,388
NOK250,000
ca. US$28,993

Arne Ekeland

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK400,000
ca. US$34,791 - US$46,388
NOK250,000
ca. US$28,993

"Fengselsgården" 1937 Olje på lerret, 150x125 cm Signert nede til venstre: Ekeland UTSTILT "Arne Ekeland Malerier" Kunstnernes Hus 1940, kat. nr 42 LITTERATUR Øyvind Storm Bjerke: "Arne Ekeland", Norsk Kunstnerleksikon, 1982-86, I-IV, side 552-557 Øyvind Storm Bjerke, "Arne Ekeland", Rogaland Kunstmuseum 1997 "Arne Ekeland ble født på Bøn 14. august 1908. Hans fødested er ikke uten betydning for kunstnerens livsbane. Ekeland følte livet igjennom en sterk tilhørighet til stedet og det sosiale miljø." Storm Bjerke 1997 side 26 Ekeland er autodidakt med unntak av et kort opphold som hospitant under Axel Revold ved akademiet i Oslo høsten 1926. Han deltok første gang på Høstutstillingen i 1930, men det var først i 1934 at publikum ble oppmerksomt på hans kunst, blant annet kjøpte Nasjonalgalleriet sitt første maleri dette året "Vi arbeidsløse" og allerede året etter kjøpte museet sitt andre maleri. Ekelands virkelig stor gjennombrudd kom med utstillingen i Kunstnernes Hus våren 1940. Utstillingen presenterte omkring 125 malerier hvorav han solgt nærmere 60 bilder på åpningen. Under krigen hadde Ekeland jevnlig kontakt med Reidar Aulie det er da også nesten bare Ekeland og Aulie som har tatt opp krigen som et sentralt tema i sin kunst under krigen. I 1949 reiste Ekeland til Sovjetunionen og kom der i kontakt med sosialrealismen. Bjerke skriver om Ekelands opphold i Sovjetunionen: "Ekeland påla seg selv å utprøve den sosialistiske realismens teori. Folket var ikke modent for den mer avanserte kunsten han hittil hadde representert, og nå skulle forståligheten settes i høysetet." Bjerke 1979 side 31 Ekeland blir i 1958 tildelt Statens Kunsterlønn. I 1963 holdt han sin andre store utstilling i Kunstnernes Hus, han presenterer oss her for første gang for den stilen han selv betegnet "tannhjulstilen". 1966 reiste Ekeland til Kina og ble svært begeistret for det han så der og fikk en fornyet tro på kommunismen, noe vi også kan se på hans malerier etter hans tilbakekomst. Ekeland representerte Norge på Biennalen i Venezia i 1972. «I 1980 fikk han St. Olavs Orden, ridder av 1. Klasse et uttrykk for at samfunnsstormen nå var å anse som en av bærebjelkene i landets kulturliv." Bjerke 1979 side 31 Arne Ekeland slo gjennom som kunstner tidlig på 1930-tallet med sine bilder som tydelig illustrerer to strømninger i datiden, Marxismen og klassekampen i politikken og surrealismen i kunsten. Ekeland arbeider med en surrealisme som var forankret i samfunnet og klassekamp fremfor i det individuelle og psykoanalysen. 1937 var et viktig år for Ekeland da han lagde idéskisser til utsmykningen av Rådhuset i Oslo, hvor blant annet "Frihetens søstre" (Stortinget) var et av motivene.

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770