Auction archive: Lot number 17

Jens Johannessen

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
NOK270,000
ca. US$31,312

Jens Johannessen

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
NOK270,000
ca. US$31,312

"Gyldenlakk" 1970 Olje på lerret, 100x80 cm Signert og datert bak på lerretet: Jens Johannessen 1970 Titulert bak på lerretet: Gyldenlakk LITTERATUR Hans-Jakob Brun: Jens Johannessen Maleri, Oslo 1993 avbildet side 122 UTSTILT "Jens Johannessen" Kunstnernes Hus, Oslo 1971, kat. nr 11 "Jens Johannessen", Galleri Haaken, Oslo 1970 "Gyldenlakk" maleriet er malt ved inngangen og overgangen til Johannessen viktige kunstneriske periode på 1970-tallet. Kunstverket gir oss referanser til orientalsk opplevelse. Tittelen på maleriet henviser kanskje til gyllenlær, som i Europa nådde et høydepunkt på 1500 - 1600-tallet, men var vanlig i bruk til midt på 1750 tallet. Både i stofflighet, ornamentikk og fargebruken i Johannessens maleri, gir en drømmende, mytisk, og etnisk opplevelse. Nettopp slik vi gjerne kan se i mønstrene som preget stilmotene i Europa, fra gotikk til rokokko, der gyldenlær ble tatt i bruk på antikvariske møbler, bokomslag og tepper. Takk til kunstneren Jens Johannessen for informasjon om kunstverket.

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770