HAHNEWELD, EDGAR (1884-1961), konstnär, illustratör, författare. Samling skissböcker med teckningar av huvudsakligen blommor, men också en del svampar, naturbilder, djur, fiskar o. insekter, i blyerts, tusch o. akvarell. Omfattar: 1 block 360x270 m. 45 st., varav ca 25 fullständigt o. ca 10 delvis i färg, daterade mellan 1947-51. 1 block 280x220 m. 47 st., varav ca 10 fullständigt o. ca 15 delvis i färg, daterade mellan 1946-48. 1 block 245x160 m. 47 st., varav ca 15 fullständigt o. ca 10 delvis i färg, daterade mellan 1945-51. 1 block 165x120 m. ca 50 st., mest i blyerts, några få med färg, naturbilder, förlagor till exlibris o. andra motiv, daterade mellan 1943-ca 1946. 1block 125x155 m. 25 blyertsteckningar från Karlsbad 1925. 1 block 135x185 m.25 blyertsteckningar från Tyskland, daterade 1922. Dessutom ca 13 lösa blad med varierande metod. Medföljer även 3 böcker, vilka Hahneweld varit illustratör till, nämligen Linnell: Nyttoväxter i färg (1955), med H:s tillskrift; Cortin: Svampar i färg (1956); o. Bolin - v. Post: Floran i färg (1950), med H:s tillskrift.