Auction Pricedatabase

Auction: Bo Siesjö Collection
was auctioned on: 29 September 2010
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och

Archive
Estimate: SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,416 - US$1,700
Price realised:  SEK15,000
ca. US$2,125
Lot number 235, Views: 10

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Nr. 5 Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 12 december 1986. Väggobjekt, blandteknik, 32 x 38 cm. Signed and dated verso. Wall object, mixed media. PROVENIENS Germans van Eck Gallery, New York Jan Håfström Född 1937 i Stockholm I början av 1960-talet började Jan Håfström sin konstnärliga bana med att låna motiv från serier i pop-konstens anda. Sedan dess har han ändrat uttryckssätt och uttrycksform flera gånger. Håfström har arbetat med måleri, teckning, skulptur, film, konstkritik m.m. Som få andra prövar han oförtrutet olika sätt att gå vidare i konsten. Det gemensamma temat för Håfström är dock att måla sitt liv. Håfström insuper samtiden, hämtar material ur sina egna erfarenheter och minnen och skapar verk som högst personligt bär signaturen Jan Håfström. Under hela sitt konstnärskap har Jan Håfström förhållit sig öppen till att pröva nya konstnärliga uttryck. Han återvänder ofta till barndomens värld som i hans tappning interagerar med vuxenlivets ständiga konfrontation med våld och mänskligt lidande. Fantomen dyker upp i Jan Håfströms tidiga verk och återvänder år 2001 i den uppmärksammade serien "Walker" som sätter fingret på det långt ifrån okomplicerade i vår syn på hjältar och den koloniala exotism som fortfarande präglar västvärlden på många vis. I sina verk använder sig Jan Håfström av språket och ett analytiskt iakttagande parallellt med ett intuitivt förhållningssätt. Hans målningar, skulpturer och installationer har ofta en melankolisk karaktär och rör sig mellan högt och lågt, mellan det personliga och det allmänna. Han arbetar ofta nära samtidshistorien och de historiska ironier som kastar ett ljus över människans existens.

Informations about the auction
Auction house: Stockholms Auktionsverk
Title: Bo Siesjö Collection
Date of the auction: 29 Sep 2010
Address: Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407