JAN SVENUNGSSON född 1961 Test 46 Signerad och daterad på baksidan Svenungsson 1994. Olja på duk, 65 x 46 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. PROVENIENS Anders Tornberg Gallery, Lund Jan Svenungsson Född 1961 i Lund Jan Svenungssons konst kretsar kring skapelseprocessen och förhållandet mellan original och kopia. Han arbetar gärna i serier och den symbolladdade skorstenen har blivit något av ett signum för hans konst. Sedan ett tjugotal år dyker den upp som skulptur, installation, i fotografier eller teckningar och har givit upphov till en mängd olika tolkningar. Fotosviterna av skorstenar som Jan Svenungsson visade i början av 90-talet väckte starka reaktioner och bidrog till tidens diskussion om fotografiets flytande identitet. Presenterade i kraftiga, svarta ramar som följde skorstenarnas konturer och ställda på golvet i grupper framstod de snarast som skulpturer. De skulpturer i form av tegelskorstenar han sedan 1992 placerat ut på olika platser i världen, och ofta fotograferat, utforskar den tunna gränsen mellan konst och arkitektur, mellan dekoration och funktion. Changes Lagning.