Auction archive: Lot number 160

Jonas Bohlin, "Concrete", stol, Källemo 1981

Modern Art & Design
24 Oct 2012 - 25 Oct 2012
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$15,061 - US$18,826

Modern Art & Design
24 Oct 2012 - 25 Oct 2012
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$15,061 - US$18,826

JONAS BOHLIN "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad 71/100 JONAS BOHLIN höjd 90 cm HISTORIK : Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex + 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar. LITTERATUR: Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245 Stolsbenet på en fåtölj med raka strikta former, svängs plötsligt till så att det moderna möter något annat. Och här, just i mötet mellan viljan till ordning och dragningen mot kaos, kokar - kanske tydligare än något annat konstnärskap jag stött på - Jonas Bohlins liv och gärning samman till det kraftfält det är frågan om. Det är därför som möbler och möbelformgivning för Jonas Bohlin inte handlar om att skapa ordning. Möblerna utgör istället en möjlighet att studera ordningen som fenomen, att spänna en båge mellan struktur och kaos. Betongstolen låter oss inte sitta bekvämt. När den visades första gången gjorde den inte heller det särdeles bekvämt för ögat. Anledningen till att den blev en klassiker i samma ögonblick som den visades var snarast den motsatta: den störde ögats träning, den slog sönder den gängse bilden om hur vi skall uppfatta en möbel. Och det är därför dess skönhet består. Betongstolen är stolen som fenomen, mer en skulptur än en möbel: ett tecken för en stol - två betongskivor omfamnande av ett järnrör. Jan Åman ur Hommage à Jonas Bohlin Stockholms Autkionsverk 2003

24 Oct 2012 - 25 Oct 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

24 Oct 2012 - 25 Oct 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407