JONAS BOHLIN "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad TILL BROR ANDERS HÄLSNING FRÅN JONAS, höjd 90 cm; spricka HISTORIK : Denna stol kom att tillverkas i 100 numrerade exemplar, 10 EA exemplar, 10 HC exemplar, 11 provexemplar samt 3 övriga exemplar. Totalt tillverkades 134 stolar. LITTERATUR: Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245