Auction archive: Lot number 3082

Julia Beck, Flamanville, Normandie

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$8,970 - US$11,961
SEK70,000
ca. US$10,465

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$8,970 - US$11,961
SEK70,000
ca. US$10,465

JULIA BECK 1853-1935 Landskap från Flamanville, Normandie Olja på pannå, 25 x 36 cm. Signerad och daterad Julia Beck Flamanville 87 UTSTÄLLD Julia Beck Sven-Harrys Konstmuseum, Stockholm 2013 LITTERATUR Kåa Wennberg: Brev från Julia Beck 2013, avbildad i färg sidan 58 . Denna nyupptäckta målning är av stor betydelse för dateringen av Julia Becks verk. Inga daterade verk av Beck från andra hälften av 1880-eller 90-talet är nämligen kända. Sommaren 1885 reste Julia Beck hem till Sverige och återvände till Paris först sommaren 1887. Becks måleri fram till 1885 präglas av en realistisk naturuppfattning. I jämförelse med dessa visar den aktuella målningen en radikal stilistisk förändring; färgen har ljusnat och dess applicering är närmast impressionistisk. . Konstnären Eva Bonnier, i ett brev daterat den 14 juli 1887 till sin far, bokförläggaren Albert Bonnier, nämner att Julia Beck samma dag hon återvände till Paris kom på besök hos henne tillsammans med Richard Bergh och hans hustru Helen (K. Wennberg, Julia Beck s. 60). Bergh hade lärt känna Beck i Paris i början av 80-talet och 1882 målade han hennes porträtt (Nationalmuseum). Strax efter Becks återkomst till Paris sommaren 1887 begav hon sig i sällskap med paret Bergh till Flamanville i Normandie, beläget några mil väster om Cherbourg. Paret Bergh hade under hösten 1886 vistats där på inbjudan av en fransk konstnär, Tremblay, vilken Bergh lärt känna i Paris under studietiden (B. Wingren, Tillbaka till Normandie. Nordiska konstnärer i Normandie 1850-1900, 1992, s. 116). . Enligt S. Strömbom, Konstnärsförbundets historia, Vol. I, 1945, s. 261 var det i Flamanville som Richard Bergh fick idéen till sin berömda målning "Flickan och döden", fullbordad i Paris 1888, till vilken hans hustru stått modell (Prins Eugens Waldemarsudde). . Flamanville är beläget på en höjdplatå circa 2 km från havet. Branta granitklippor "Falaises de Flamanville" avgränsar mot havet. I ett brev till Georg Pauli 1886 beskriver Bergh den omgivande naturen (Wingren, op. cit.): . "Naturen här är utomordentligt målerisk; ej långt härifrån finnes en ödemark bland väldiga sanddyner - det egendomligaste och storslagnaste jag någonsin sett - sorgligt nog nästan oåtkomligt för en målare - svårt att komma dit och inga människor på långt håll" . Becks radikala förändring av sitt måleri efter sin återkomst till Paris från Stockholm kan med goda grunder tillskrivas inflytande från Rickard Bergh. . I ett brev till Nils Kreuger daterat den 2 november 1887 skriver Beck om sin vistelse i Flamanville (Wennberg, op. cit., s. 61; Wingren, op. cit., s 118): . "Dick och Helena lämnade Frankrike 28 september och reste hem - till Norrtelje, Ösbyholm. En förtjusande sommar, som föryngrar mig 10 år (till det inre, om jag får säga det sjelf). Aldrig glömmer jag dem, vännerna Dick och Tremblay intelligenta och vi ha 'mojat' oss à fond dans l'art et dans la peinture. Och jag stannar här i Normandie." . Endast en målning av Beck från vistelsen i Flamanville är tidigare känd; "Sommarafton i Flamanville", vilken visades på världsutställningen i Paris 1889 (idag försvunnen).

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407